Terapia czaszkowo-krzyżowa pozwala cofnąć i doprowadzić do prawidłowego funkcjonowania takie zaburzenia płodu jak np.:
- zaburzenia w rozwoju serca u płodu,
- wodogłowie u płodu,
- niedorozwój narządów wewnętrznych u płodu,
- owinięcie pępowiną lub złe ułożenie płodu,
- choroby genetyczne i inne...
Dla kobiet w ciąży lub planujących zajść w ciąże,
terapia craniosacralna pomaga stworzyć odpowiednie warunki do zagnieżdzenia się zarodka w macicy lub jego utrzymania i odpowiedniego odżywienia. Dla kobiet, które miały wcześniej poronienia terapia pomaga odwinąć pamięć łona. Polega to na oczyszczeniu energii łona, aby mogło utrzymać rozwijający się płód do czasu porodu. Terapeuta równoważy czakry w ciele kobiety, poprawia przepływ energii w kanałach energetycznych oraz oczyszcza z leków stosowanych podczas ciąży u kobiety i płodu.
Terapia uspokaja i wycisza zbyt szybkie skurcze porodowe (np. gdy brzuch się stawia), aby pacjentka urodziła dziecko o planowanym terminie.
Terapia jest potrzebna, aby zdjąć traumę porodową u matki i noworodka. U matki trzeba scalić jej pole energetyczne, ponieważ może odczuwać odcięcie w połowie ciała lub mieć wrażenie wyjścia z ciała, co powoduje depresje poporodowe i złe samopoczucie. Ponadto oczyszcza z leków znieczulających podawanych podczas porodu u matki i noworodka. U pacjentek po cesarskim cięciu terapia przyśpiesza proces gojenia się rany po przecięciu brzucha, zmniejsza bolesność piersi i opuchliznę nóg.
Skomplikowany poród może spowodować u noworodka obniżenie przepony lub zmianę kąta jej położenia co oznacza że wszystkie narządy które otacza np. żołądek,przełyk są w napięciu co sprzyja akumulowaniu sie gazu w przełyku.Ta dysfunkcja może również spowodować napięcia zwieracza i odźwiernika żołądka co powoduje zwracanie pokarmu przez dziecko, z tego samego powodu mogą zostać niedomknięte zwieracze, które opróżniają kwasy trzustkowe i żółci do dwunastnicy, a co za tym idzie problemy z trawieniem i przyswajaniem pokarmów mlecznych.
Terapia czaszkowo krzyżowa pomaga zredukować stres istniejący w tkankach układu nerwowego uwalniając napięcia w oponach rdzeniowo- mózgowych przez kości i połączenia kości głowy, pracuje również nad przeponą przywracając jej fizjologiczną funkcję.